O nas

Kościół

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu

Po zakończeniu wstępnej fazy przygotowań do budowy kościoła, na którą złożyło się: uzyskanie lokalizacji, wybór projektu, wykupienie zasadniczej części placu, przystąpiono do rozpoczęcia budowy. Jak przystało na dzieło Boże, dokonało się to w atmosferze modlitwy i pokuty podczas misji parafialnych w dniach od 30 V do 6 VI 1982 r. Misje prowadzili: ks. K. Jelonek i ks. L. Pańkowski. W dniu 6. VI 1982 r. został poświęcony krzyż misyjny i cały plac pod budowę kościoła. Aktu poświęcenia dokonał ks. biskup Stanisław Sygnet, sufragan sandomierski. Zaraz po uroczystościach rozpoczęły się wykopy pod fundamenty kościoła.

Kościół został zaprojektowany na planie koła o promieniu 20 m. To budynek dwupoziomowy , a nawet trzy, biorąc pod uwagę obszerną część techniczną pod dolną częścią kościoła. Dolna część, amfiteatralna, z dużą sceną, przewidziana została jako sala audiowizualna (teatralna). Górna część kościoła o powierzchni 1200 m2 z trzema amfiteatralnymi antresolami o powierzchni 300 m2, związana została czterema żelbetonowymi łupinami, z których dwie są symetryczne (małe), jedna średnia, a najwyższa z krzyżem nad prezbiterium. Nad centralną częścią kościoła projekt przewiduje rozpostarcie dachu stalowego opartego na konstrukcji stalowej, przypominającego ostre sklepienia gotyckie. Między dachem stalowym a łupinami przewidziane są świetliki, które wraz z witrażem za prezbiterium i oszklonymi wejściami z trzech stron) mają stanowić naturalne, pełne załamań i światłocieni, oświetlenie wnętrza świątyni. Łupiny mają być pokryte blachą (w projekcie - miedzianą). Całość przypomina kielich rozwijającego się kielicha kwiatka. Projekt kościoła, oryginalny w swej rzeźbie architektonicznej bardzo trudny konstrukcyjnie i technologicznie, okazał się również drogi i czasochłonny w realizacji.

Zaraz po wykończeniu w stanie surowym dolnej części kościoła, przystąpiono do jego podstawowego wykończenia. Dzięki temu już w 1984 r. pasterka odbyła się w Dolnym Kościele. W roku 1985 w Dolnym Kościele odbyła się po raz pierwszy I komunia św. dzieci parafialnych, a od pasterki tego roku główne Msze św. w niedziele i święta odprawiane są aż do dzisiaj w tej części kościoła.

Budowa Domu Kongregacyjnego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego

W trakcie prac budowlanych przy kościele trwało projektowanie klasztoru i domu katechetycznego. Dom katechetyczny i klasztor z wysuniętą częścią przeznaczoną dla sióstr tworzy spójną architektonicznie, stylizowaną zabudowę przypominające tradycyjne klasztory z wewnętrznym dziedzińcem.

Close

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w kościele przy ul. Grzybowskiej 22 Dni powszednie:
6:30, 7:00, 7:30 i 18:00

Niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:00*, 18:00
* Uwaga: w lipcu i sierpniu nie ma Mszy św. w kościele o 13:00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA: w czasie każdej Mszy św. oraz w każdy piątek od godz. 15:30 do godz. 18:00 Zobacz szczegółową rozpiskę...

Nowenna

Myśli św. Filipa
na każdy dzień

Cierpliwość jest dla sług Bożych konieczna; nie powinniśmy trwożyć się w nieszczęściu, lecz czekać na pocieszenie.


Kontakt

Strona WWW: filipini.radom.pl
e-mail: kongregacja@filipini.radom.pl

Telefony

Kongregacja: 48 340 58 28
Parafia: 48 363 74 88

KONGREGACJA ORATORIUM św. FILIPA NERI w RADOMIU
ul. Grzybowska 22, 26-600 Radom

Administrator strony: Rafał Celej – admin@filipini.pl
zaloguj